Środowiskowy Dom Samopomocy w Paczkowie znajduje się w miejscu dawnej szkoły przy ul. Kościelnej 24. Dzięki staraniom Burmistrza Gminy Paczków budynek został poddany rewitalizacji. Organizacją prowadzącą ŚDS jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Paczkowie, którego prezesem jest Agata Syc – Prochera.
Celem ŚDS jest osiągnięcie przez osoby przewlekle psychicznie chore i niepełnosprawne intelektualnie, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi i spektrum autyzmu, umiejętności jak najbardziej samodzielnego pełnienia ról życiowych i społecznych. Każda z grup korzystających z ŚDS potrzebuje innych form pomocy środowiskowej, leczenia i metod terapii. Uczestnicy ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością sprzężoną, to osoby o znacznie zwiększonych, w stosunku do innych uczestników ŚDS potrzebach, zwłaszcza w zakresie zapewnienia opieki, bezpieczeństwa i zindywidualizowanego podejścia do każdego uczestnika z tej grupy. Dla każdego z uczestników zostaje ustalony indywidualny plan postępowania wspierająco-aktywizujący.
Ważnym elementem w pracy Domu jest integracja uczestników ze społecznością lokalną poprzez ich społeczną aktywizację.
W ramach bieżącej pracy terapeutycznej ŚDS realizuje się następujące zadania:
- Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny i nauka higieny, trening kulinarny, umiejętności praktycznych, gospodarowania własnymi środkami finansowymi
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach i instytucjach kultury.
- Trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijania zainteresowania literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych.
- Trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej.
- Poradnictwo specjalistyczne.
- Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.
- Niezbędną opiekę, w szczególności dla uczestników ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną
- Terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę, rekreację.
- Pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.
- Wyżywienie w ramach treningu kulinarnego
- Terapię zajęciową